FAQ

Czy muszę posiadać numer AS aby otrzymać dzierżawę adresów IPv4 lub dokonać zakupu ?

  • Najlepszym sposobem wypożyczenia lub zakupu adresów IPv4 jest posiadanie własnego AS do którego zostanie dowiązany obiekt „route” w bazie ripe, istnieje wtedy możliwość peerowania się z wieloma operatorami.

Co zrobić w przypadku kiedy nie posiadam własnego numeru AS ?

  • Służymy pomocą w uzyskaniu numeru AS wraz z numeracją IPv6 – do tak uzyskanych zasobów można następnie przypisać wypożyczoną lub zakupioną pulę adresów IPv4
  • Innym rozwiązaniem jest delegacja wypożyczonej lub zakupionej adresacji IPv4 do usługi EPiNET świadczonej przez EPIX – wtedy nie jest wymagane posiadanie własnego numeru AS

Czy posiadając własny numer AS oraz wypożyczoną klasę adresową mogą wystąpić jakieś problemy podczas korzystania z zasobów Internetu ?

  • W chwili pierwszego uruchomienia i rozgłoszenia klasy adresowej mogą niestety pojawić się problemy z przypisaną lokalizacją do adresów IPv4, jezeli takie problemu występują mogą objawiać się problemami z dostępem do niektórych usług jak filmy na Youtube czy też usługi takie jak VOD dostępne tylko w danych lokalizacjach z powodu przyznania praw odtwarzania.
  • Wypożyczone od Nas adresy IPv4 posiadają już w RIPE lokalizację PL – więc nie powinno być problemów przy korzystaniu z usług które wymagają poprawnej lokalizacji.
  • Może się zdarzyć że jakiś operator korzysta z zewnętrznej bazy określającej lokalizacje danego adresu IPv4 – w tym przypadku będzie zazwyczaj potrzebny kontakt z tym operatorem w celu dokonania zmian w jego bazie zgodnych z wpisem w bazie RIPE odnośnie lokalizacji adresacji.